Усякае

Обучение специалистов

Навіны па тэматыцы

Навучанне па ахове працы кiраўнiкоў i специалистовобычно праводзіцца спецыялізаванымі арганізацыямі. У якім выпадку працадаўца можа правесці навучанне самастойна, у якія тэрміны трэба паўтараць навучанне, хто можа быць уключаны ў службу аховы працы - гэтыя пытанні будуць разгледжаны больш падрабязна.

Если вас интересует обучение специалистов, стоит заглянуть на этот сайт infars.ru вы найдете обучение специалистов отличного качества и по доступной цене.

Ахова працы (АД) у арганізацыі

У сілу разнастайнай спецыфікі дзейнасці працадаўцаў немагчыма гарантаваць эфектыўную АД з дапамогай агульных заканадаўчых указанняў, таму на падставе арт. 217 ТК ахова працы забяспечваецца шляхам прызначэння кіраўнікоў і спецыялістаў па ахове працы. Пры гэтым прымяняецца адзін з наступных спосабаў:

Павышэнне кваліфікацыі спецыялістаў па ахове працы

Які дзейнічаў раней ДАСТ 12.0.004-90 прадугледжваў аналагічную перыядычнасць перападрыхтоўкі і павышэння кваліфікацыі.

Хто забяспечвае і праводзіць навучанне ў галіне аховы працы?

Аднак у некаторых выпадках імператыўнае ўказанне ўсё-такі існуе. Напрыклад, па п. 2.3.2 Парадку навучання члены камісій па праверцы ведаў патрабаванняў АД навучаюцца толькі ў адукацыйных установах органаў выканаўчай улады.

Які тэрмін дзеяння атрыманых ведаў?

Праходжанне вучобы не з'яўляецца паказчыкам таго, што веды і ў далейшым будуць актуальнымі, таму для работнікаў прадугледжаны прамежкі, на працягу якіх неабходна паўтараць праходжанне адукацыйных праграм. Так, у адпаведнасці з п. 2.3.1 Парадку навучання перыяд для новага навучання па ахове працы кiраўнiкоў i спецыялiстаў складае 3 гады. Канкрэтныя тэрміны вызначаюцца наймальнікам па меры неабходнасці.

Праца некаторых працоўных ўшчыльную звязана з аховай працы, таму іх веды не выходзяць з моды. Да іх адносяцца:

  • спецыялісты і інжынеры па бяспецы вытворчасцей і тэхналагічных працэсаў, ахове працы,
  • федэральныя ці рэгіянальныя работнікі органаў выканаўчай улады ў галіне аховы працы, дзяржнагляду і кантролю,
  • педагогі, якія выкладаюць дысцыпліну "ахова працы".

Па п. 1.6 Парадку навучання такія супрацоўнікі маюць права не праходзіць навучанне ў першы год новай працы, калі ўжо маюць 5-гадовы рабочы стаж, які тычыцца аховы працы.

Перападрыхтоўка, камандзіраванне і іншыя выпадкі, калі праводзіцца навучанне ці інструктаж па бяспецы

Для асваення кіраўнікамі і профільнымі спецыялістамі правілаў АД выкарыстоўваюцца некалькі формаў перадачы ведаў:

Падагульнім. Для арганізацыі АД працадаўца прымае разнастайныя меры, ключавое месца сярод якіх займае стварэнне службы, якая складаецца з кіраўнікоў і спецыялістаў па ахове працы, і навучанне ўсіх работнікаў правілах АД. Навучанне праводзіцца не аднойчы, а перыядычна адукацыйнай арганізацыяй або самім працадаўцам. Акрамя навучання супрацоўнікі праслухоўваюць інструктажы, атрымліваюць сродкі індывідуальнай абароны, праходзяць медагляды і т. Д.